Pro jaký model rukavic se rozhodnout a jak zvolit velikost, poradíme v následujícím článku.

 

Boxerské rukavice se již po desetiletí v podstatě nemění a jsou nepostradatelným tréninkovým vybavením pro box, kick-box, thajský box atd. Konstrukce bojových rukavic je u všech výrobců v podstatě stejná, nebo velmi podobná a i při výběru není nutné hledat rukavice pro konkrétní sport, spíše pro konkrétní použití jako je závod/zápas, nebo sparing či trénink na lapách, nebo trénink na  boxovacím pytli. 
 
Zápasové boxerské rukavice, 8oz - 10oz: jsou rukavice s označením 8oz, nebo 10oz, ale v drtivé většině to jsou právě tzv. "desítky" neboli rukavice s označením 10oz. Toto označení znamená váhu výplně rukavic, takže například váha rukavic v "desítce" by měla cca být 0,3kg u jedné rukavice. Rukavice s tímto označením se používají v soutěžích napříč bojovými sporty a to i v amatérských i profesionálních utkáních. 
Desítky se ale také mohou a často se používají v tréninku - při nácviku technik, tréninku na boxerských lapách a boxovacích pytlích. Tento model rukavic se také někdy ještě používá v tréninku boje tzv. sparingu, nicméně tyto rukavice nejsou pro sparing ideální volbou... 
Sparingové rukavice, 12-20oz: právě sparingové rukavice jsou určeny pro trénink boje/sparingu. Liší se tím, že jejich vnitřní výplň a tedy i váha je větší. Díky tomu jsou také rukavice větší a to znamená, že jsou bezpečnější pro samotný trénink sparingu. Dalo byse říci, že čím větší rukavice, tím bezpečnější trénink. Dnes se sparingové rukavice vyrábí až do velikosti 20oz. Příklad sparingových rukavic. 
POZOR: vnitřní velikost rukavic se nerozděluje u žádných značek či výrobců. To jak vám rukavice sedí uvnitř se určuje čistě jen pocitově, to znamená, že rukavice různých výrobců mají různý i vnitřní prostor. Některé rukavice jsou těsnější, některé volnější a je na vás jaké rukavice si vyberete. Je třeba si vytipovat, jaký model, nebo výrobce bude právě vám vyhovovat. 
 
Boxerské rukavice pro děti, 6oz-8oz: pro nejmenší bojovníky se dnes již vyrábějí rukavice v rozsahu 6-8oz. Tyto rukavice se používají do věku dětí maximálně do deseti let. 
 
Pytlové rukavice: neboli pytlovky jsou rukavice určené výhradně na trénink na boxovacím pytli. také jejich konstrukce je odlišná oproti klasickým boxerským rukavicím. Pytlovky jsou většinou o hodně subtilnější svou konstrukcí i vahou. Jsou tedy lehčí a snáze se s nimi v tréninku pracuje. Nízká hmotnost jde však na vrub nižší ochraně a bezpečnosti vašich kloubů a paží vůbec... 
Pytlové rukavice se dodávají ve velikostech S - XXL. Zde všeobecně platí, stejně jako u konfekčních velikostí, čím větší jedinec, tím větší velikost rukavice. U žen doporučujeme pouze velikosti S a M. 
 
Tabulka rozdělení velikostí boxerských rukavic
  • Dětské rukavice 6 - 8oz maximálně do 10 let věku. 
  • Zápasové/soutěžní rukavice 8 - 10oz. 
  • Sparingové/trénikové rukavice 12 - 20oz. 
 
 
 
 
 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.