Pro jaký model rukavic se rozhodnout a jak zvolit velikost

Boxerské rukavice > se již po desetiletí v podstatě nemění a jsou nepostradatelným tréninkovým vybavením pro box, kick-box, thajský box atd. Konstrukce boxerských rukavic je u všech výrobců a značek v podstatě stejná, nebo velmi podobná a ani při výběru není nutné hledat rukavice pro konkrétní sport, spíše pro konkrétní použití jako je závod/zápas, nebo sparing či trénink na lapách, nebo trénink na boxovacím pytli. 

Boxerské rukavice pro děti 2 oz - 8 oz: pro nejmenší bojovníky se dnes již vyrábějí rukavice v rozsahu 2–8 oz. Tyto rukavice se používají ve věku dětí maximálně do deseti let. 

Zápasové boxerské rukavice 8 oz - 12 oz: jsou rukavice s označením 8 oz, 10 oz, nebo 12 oz, ale v drtivé většině to jsou právě tzv. "desítky" neboli rukavice s označením 10 oz. Toto označení znamená váhu výplně rukavic, takže například váha rukavic v "desítce" by měla cca být 0,3 kg u jedné rukavice. Rukavice s tímto označením se používají v soutěžích napříč bojovými sporty, a to i v amatérských i profesionálních utkáních. Desítky se ale také mohou a často se používají v tréninku – při nácviku technik, tréninku na boxerských lapách a boxovacích pytlích.

Sparingové rukavice 12 oz - 20 oz: sparingové rukavice jsou určeny pro trénink boje/sparingu. Liší se tím, že jejich vnitřní výplň, a tedy i váha je větší. Díky tomu jsou také rukavice větší a to znamená, že jsou bezpečnější pro samotný trénink sparingu. Dalo by se říct, že čím větší rukavice, tím bezpečnější trénink. Dnes se sparingové rukavice vyrábí až do velikosti 20 oz. 

Pytlové rukavice >neboli pytlovky jsou rukavice určené výhradně na trénink na boxovacím pytli. Také jejich konstrukce je odlišná oproti klasickým boxerským rukavicím. Pytlovky jsou většinou o hodně subtilnější svou konstrukcí i vahou. Jsou tedy lehčí a snáze se s nimi v tréninku pracuje. Nízká hmotnost jde však na vrub nižší ochraně a bezpečnosti vašich kloubů a paží vůbec.

Pytlové rukavice se dodávají ve velikostech S – XXL. Zde všeobecně platí, stejně jako u konfekčních velikostí, čím větší jedinec, tím větší velikost rukavice. 

 Tabulka rozdělení velikostí boxerských rukavic

  • Dětské rukavice 4–8 oz maximálně do 10 let věku. 
  • Zápasové/soutěžní rukavice 8–12 oz. 
  • Sparingové/tréninkové rukavice 12 - 20oz. 

Podrobná navigace velikostí boxerských rukavic >

 

 

 

 

 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.